“YERLİ ARABA” PALAVRASI VE “PKK’YA GÖZDAĞI” PATAVATSIZLIĞI

1047
Paylaş:

10 Kasım 2017

Kandil’i yerle bir edeceksiniz de; 15 yıldır neyi bekliyorsunuz?

Şemdinli’den gelen haberler yüreklerimizi yakmıştı. PKK ile çıkan çatışmada şehit sayısı 8’e çıkmıştı. Çatışma, Ortaklar bölgesinde sınırın sıfır noktasında terör örgütü mensuplarının saldırı girişimiyle başlamıştı. Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde 2’si korucu 8 güvenlik görevlisinin şehit olduğu çatışma sonrasında 17 PKK’lı terörist etkisiz bırakılmıştı. Teröristlerin üzerinden çıkan silahların çoğu Amerikan yapımıydı. Amerika’nın güya IŞİD’le mücadele etsin diye PKK/YPG’ye verdiği özel bir silah da onlar arasındaydı. Oysa Suriye’de YPG’li teröristlere silah ve mühimmat yardımı yapan Amerikalı yetkililer, silahların Türkiye’ye karşı kullanılmayacağını açıklamışlardı. Ancak PKK’lı teröristler, Amerika’dan aldıkları silahları Türkiye’ye kadar sokmuşlardı. Şemdinli’de öldürülen teröristlerin üzerinden Amerika’nın verdiği tanksavarlar ve silahlar çıkmıştı.

Artık bıçak kemiği de geçip iliğimize dayanmıştı. Amerikan maşası PKK soysuzlarına karşı ciddi ve netice verici tedbirlere ihtiyaç vardı. Yetkililerin: “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, hak ettikleri cevabı alacaklar” türünden kof palavraları ve halkı avutup oyalayıcı politikaları, şehit haberleri kadar canımızı yakmaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’daki toplu açılış töreninde Şemdinli’deki operasyonda şehit düşen askerlerin isimlerini tek tek saymıştı. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Erdoğan’ın: “Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen ve üzerimize salınan terör örgütlerini neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye’nin pek çok yeri birer terör yuvasıdır. Buradan yönelen tehditleri sınırlarımızın içinde değil, kaynağından bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak zorunda da değiliz. Nerede bir terör oluşumu varsa, onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekâtı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir… İttifaklık diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak ve Suriye’de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline. El Bab’da tamamladığımız, İdlib’de başarı ile sürdürdüğümüz operasyonları her an diğer bölgelere yayabiliriz. Oralarda sakındığı bir şeyi olan varsa şimdiden tedbirini alsın sonra darılmaca olmasın. Kandil ve Sincar’daki sorunu oradaki otorite çözmezse, egemen devlet gereğini yapmazsa biz oraları yerle bir ederiz… Hani Avrupa Birliği’nde bunlar terör örgütü ilan edilmişti, ne oldu? Demokrasi deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince sus pus oluyorlar.” çıkışları samimiyetten uzaktı, teselli etmek yerine endişelerimizi artırmaktaydı. Şimdi Sn. Erdoğan’a sormak lazımdı:

Kendi elinizle özerklik kazandırdığınız, hatta devlet statüsüyle defalarca ülkemizde ağırladığınız Barzani bölgesine… Ve yine Kandil’den ve Kuzey Irak’taki diğer PKK kamplarından ve Türkiye üzerinden geçirtip şimdi Kuzey Suriye’de özerklik ilan eden PYD bölgesine hemen ve hiç kimseyi dinlemeden askerimizi sokup 15-20 kilometre derinlikte bir “güvenlik koridorunu” oluşturmanız gerekirken, hala bu boş laflarla hava atmanız size de, aziz milletimize de çok pahalıya patlayacaktır. Rusya’ya güvenip İdlip’de asker bulundurmamıza da fazla bel bağlamamalıdır.

İşte bakınız ve artık anlayınız; Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’de siyasi anlamda genel bir mutabakat sağlamaya yönelik çalışmalara terör örgütü PYD’nin de dahil edilmesinden yana olduklarını açıklamıştır. Zaharova “Bunu Suriye’deki etnik, mezhepsel grupları manipüle etmeden, coğrafi amaçlarımıza ulaşmak için onları kullanmadan yapıyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız da Suriye’yi tam anlamıyla yeniden canlandırmak, ülkedeki bu grupların hiçbirinin sürecin dışında hissetmemelerini sağlamak” sözleriyle gizli ve kirli niyetlerini açığa vurmuşlardır.

Suriye Halkları Kongresi’ne PYD’nin katılıp katılmayacağı, yani bu davetin geri çekilip çekilmediği henüz kesinlik kazanmamıştı. Rus tarafından resmi teyit gelse bile, bir gerçeği değiştirmiş olmayacaktı. Putin bu konuda pervasız ve rahat oynamakta, Ankara’yı rahatsız etmekten sakınmamaktaydı. Belli ki anti-Amerikancı ve NATO karşıtı rüzgârların şiddeti artarken Avrasyacılığın yükselişinden. yararlanmaktaydı. AB ve ABD ile münasebetlerde tıkandığımız süreci kullanmaktaydı. Batı ittifakıyla ilişkilerde Türkiye’nin yaşadığı sıkışmışlıktan cesaret alarak Rusya’nın terörle mücadele duyarlılıklarımızı hiçe sayması gâvurluğunun icabıydı. Çünkü Rusya; Kandil’in ve PYD’nin Afrin üzerinden ilerleyip İdlib’i ele geçirerek Akdeniz’e inme hesapları yaptığından, Ankara’nın da bunu teröre koridor açma projesi saydığından, milli güvenliğimize ciddi bir tehdit olarak algıladığından habersiz olamazdı.

Rusların Türkiye’yi de ABD’yi de iki tarafı da idare edip ikili oynadığı sonucu çıkmaktadır. Ankara’nın sert bastırmalarına rağmen, Ruslar PYD’yi himayeden vazgeçmediler, Moskova’daki ofisi kapatmadılar. Suriye’deki Rus Generali ile üniformasına PYD arması takıp kutlama pozları vermekten sakınmadılar. PYD mevzilerine yönelmesini durdurmak için Fırat Kalkanı’nın önünü kesip PYD’yi korumaya aldılar, bölgesine Rus bayrağı çekerek kalkan oluşturdular. Yani bizim ‘PKK uzantısı terör örgütü’ dediğimiz PYD’ye kol kanat germekte ABD’den farklı davranmadılar. Mademki Rusya bu konuda ABD’den daha güvenilir, daha sadık bir müttefik olmamıştır, o halde Putin’in ipiyle kuyuya inmeye kalkışmak ahmaklıktır. Kendi göbeğimizi kendimiz koparmalı, ABD’den bağımsız davrandığımız gibi, Rusya’dan da bağımsız ve bu sorunun kökünü kazıyıcı adımlar atılmalıdır. Tekrar ediyoruz, artık bıçak kemiği de geçip iliğimize dayanmıştır.

Henri Barkey denen ABD’li Siyonist stratejist; ‘kendisiyle yoğun temasta bulunmak’ gibi bir suçlamayla tutuklanan Osman Kavala‘nın akıl hocasıydı, aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı sırasında, Türkiye masasında Albright’a danışmanlık da yapmış bir uluslararası ilişkiler uzmanıydı. “Erdoğan’ın riskli oyunu” diyerek, vize krizi ile ilgili bir kehanetini paylaşmış ve Suriye’deki IŞİD operasyonları tamamlandıktan sonra ABD’nin İncirlik’ten çekilebileceğini bir tehdit havasıyla gündeme taşımıştı. Üstelik bu daha başlangıçmış, artık ihtiyaç kalmadığını söyleyip filolarını toplayarak üsten çekip giderlerse şaşırmamalıymışız ve asıl felaket de ondan sonra başlayacakmış… Acaba Amerika ve Rusya Türkiye’ye karşı ortak bir tuzak mı hazırlamaktaydı? Şimdi Rusların pervasızlığına bakınca ikili oynamadıklarını, PYD’yi de Esad’ı da karşımıza oturtmak için uğraşmadıklarını söylemek imkânsızdır.

Ayrıca Rusya ve Türkiye arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak, Gazeta.ru’ya demecinde, “S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye’ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak” açıklaması kafaları karıştırmıştı. Türkiye, Rusya’dan S-400 satın almak için ön ödeme bile yapmıştı. Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, ismi belirtilmeyen kaynak ayrıca, Türkiye’ye satılacak S-400 sistemleri için, bir cismin kimliğini yani hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rusya tarafından kurulacağını hatırlatmıştı. ​Kaynak: “Türklerin S-400 sisteminin iç mekanizmalarını görme talebini yerine getirmeyeceğiz. Zira sistemlerin içerisine, bir cismin düşmana mı yoksa sizin ülkenize mi ait olduğunu gösteren Rus yapımı bir radar sistemi kurulacak. Türkler, şifreleri ve kontrolü onlara vermemizi istedi. Fakat biz bunu reddettik.” demekten sakınmamıştı.

Diğer taraftan Rusya merkezli Güvenlik, Savunma ve Hukuk Sorunları Akademisi’nin başkan yardımcısı Viktor Yesin ise Gazeta.ru’ya demecinde, hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişim izni verilmemesinin, bu silahların ihraç edildiği durumlarda ‘doğal ve normal bir uygulama’ olduğunu açıklamıştı. Velhasıl, Rusya’dan S-400 füzelerine ve Astana desteğine güvenip hava atanlar yanılmaktaydı. 15 yıldır kendi milli sanayimizi geliştirmek bir yana köstekleyip körletenler, halâ değil yerli bir MOTOR, Hatta dikiş makinesi bile üretemeyip, dışarıdan alacakları yabancı motorların ve mekanik aksamın üzerine teneke kaporta geçirip “Yerli Araba” ürettik diye halkı aldatmaya kalkışanlarla, kesinlikle Milli Savunma yapılamazdı, ülkemiz PKK ve PYD belasından kurtulamazdı, milletimize özlenen huzur ve refah sağlanamazdı.

Palavra politikalarının iflası

Yerli (Milli değil, çünkü AKP iktidarı halâ asansör motoru bile üretemiyor) otomobil 2021’de hazırmış…

Oysa daha önceki palavralara göre, 2020’de hem de yerli uzay gemisiyle Türk astronotlar uzaya çıkacaktı.

2011 seçimleri öncesi, 2020’de yerli savaş jetlerimizin seri üretimine başlanacağı propagandası yapılmıştı. Hatta Türk Hava Kurumu Başkanı’na 2014’te yerli yolcu uçaklarımızın yapılıp satılacağı açıklattırılmıştı.

2017’de Sn. Erdoğan yerli uçak gemimizi 2019’da Akdeniz sularında gezdireceğimizi müjde buyurmuşlardı. Ve tabii her ne hikmetse Türkiye’nin her tarafında açılan sondaj kuyularından petrol fışkırdığı ve 2023’te petrol ihraç eder konuma taşınacağımızı yazan yandaşların yalanları da havada kalmıştı.

Ve şimdi, 2017 Kasım başında Sn. Erdoğan, Saraydaki parlak bir törenle “ilk yerli otomobil” projesinin mimarlarını tanıtmıştı. Her biri kendi alanında öne çıkan şirketlerin rantiyeci baronları da salonda hazırdı. Oysa ortada henüz otomobil falan bulunmamaktaydı. Ama bu kadar güçlü isimler bir araya gelirse otomobil yapılması çok kolaymış masalları anlatılmıştı. Bu kadar çok “babayiğit” görünce yerli otomobil konusunda içine kuşku düşenler haklıydı. “Bir araya gelen holdinglerin her biri milyar dolarlık patronlardı. Hepsi kendi işlerini yapıyorlar, ortaklıklardan pek haz etmiyorlardı, ama en önemlisi kararları mutlaka kendileri vermek istiyorlardı. Otomobil gibi çok özel bir alanda bu kadar büyük başın bir arada olması ve karar alması bana göre imkânsızdır” diyen sanayiciler bile vardı.

Yani bir araba için bu kadar çok patrona gerek duyulmazdı. Yatırım için sadece birkaç milyar dolara ihtiyaç vardı. Öyle anlaşılıyor ki bu patronlar aslında işe para yatırmayacaklar, göstermelik birkaç proje üzerinde konuşup gündem oluşturacaklardı. Sonra hepsi çekilecekler iş AKP’li birine kalacaktı. Peki, bu oyun tutar mıydı? Tabi 2011 seçimlerinde “ilk Türk uçağının semalarımızda” olacağına, 2015 seçimlerinde ise bu uçağı unutup “ilk yerli yolcu uçağımızın yapılacağına” inananlar şatafatlı törenlerle açıklanan “ilk yerli arabamızı yapıyoruz” sözlerine de inanacak; daha doğrusu kendileri de inanmadığı halde, Erdoğan’ı haklı çıkartmak hatırına, inanmış rolü oynayacaklardı.

                          

                            Şiir:

Patavatsız palavralar, balon gibi patlardı

Bunca yalan, kabaklara; konulsa o çatlardı

“Yalan ama, ferahlatır!.”, diyen ahmak oldukça

Fırsatçılar sırtımızdan, reytingleri katlardı…

 

Doğu Perinçek’in Tayyip Bey yandaşlığı

Dönemin Başbakan Yardımcısı Rahmetli Erbakan’ın siyasi kararlılığı ile başlatılan ve Ordumuzun kahramanlığı sayesinde başarılan 1974 şanlı Kıbrıs harekâtımızda, Türk askerlerini “işgalci zalim”, Rahmetli Denktaş’ı ise “işbirlikçi hain” sayıp saldıran Doğu Perinçek, şimdi güya “Vatan Savunması” yaptığı için Sn. Erdoğan’a arka çıkmaktaydı!? Daha doğrusu, güya Erdoğan’ı Rusya ve Asya tarafına çekmeyi başarmış olmanın gururunu yaşamaktaydı. Doğu Perinçek ve ekibi, defalarca ve bizzat hatırlattığımız halde, “kapitalist sistem ile komünist ve sosyalist cephenin aynı Siyonist odakların iki çenesi” olduğu gerçeğini bir türlü kabule yanaşmamıştı.

Şimdi bakın Perinçek Erdoğan’a ne övgüler yağdırmaktaydı:

“Aslında bu cepheleşmenin kökü 1945’e kadar uzanırdı. O tarihten sonra Türkiye Atlantik denetimi altına alınmıştı. ABD çıkarı için Kore’nin üzerine asker bile yollanıp ABD uğruna canlarımız pazarlanmıştı… 1980 yılında Turgut Özal’ın “Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme” programıyla birlikte, milli devletimizin tasfiye süreci başlamıştı. 1991 yılında ABD Irak’ı işgal edip Kuzey Irak’ta Barzanistan’ın temelini atmıştı. Yani ABD komşumuz olmuşlardı. Sözde “Kürdistan”, aslında İkinci İsrail planını sınırımıza dayanarak uygulamaktaydı. Her cinsten terör örgütü üstümüze salınmıştı.

ABD’nin Suriye’de iç savaş tezgâhlamasıyla tehdit daha ciddi boyutlara uzanmıştı. Türkiye sınırında İkinci İsrail Koridoru oluşturmuşlardı. Artık PKK/PYD/YPG doğrudan ABD Ordusu tarafından eğitilip donatılmaktaydı. (Bütün bunların AKP iktidarının ve Sn. Erdoğan’ın desteği ve gafleti sayesinde yapıldığı ise nedense hatırlatılmamıştı.) 15 Temmuz 2016 gecesi Ankara ve İstanbul’da resmen Türkiye-ABD Savaşı yaşanmış ve ABD darbesi bastırılmıştı. 24 Ağustos 2016 günü Fırat Kalkanı Harekâtıyla Türk Ordusu ABD-İsrail koridoruna girip planlarını boşa çıkarmıştı.

Bu süreçte Türkiye müttefikleriyle (Rusya, İran ve Esad’la) buluşmuş, Barzani’nin referandum girişimi, Batı Asya ülkelerinin ortak girişimiyle bozguna uğratılmıştı.” (Yoksa ABD ve İsrail’in 100 yıldır planladığı İran-Kerkük-Lübnan arasında Şii kuşağı mı hazırlatılmıştı?)

“Türkiye, vatan savaşı veriyor. Türkiye’nin geleceğini belirleyen savaş budur. Cumhurbaşkanı Erdoğan “terör örgütüyle birlikte olan teröristtir” diye uyardı. Daha önemlisi, ABD’nin “kara gücü” olan PKK teröristlerinin Sincar ve Kandil’de imha edileceğini açıkladı. ABD’ye o bölgelerden askerini çekmesini tavsiye etti. Şakası yok! Türkiye, ABD’ye Dünya kamuoyunun gözleri önünde meydan okumaktaydı.”[1]

Sn. Erdoğan, madem PKK kampları bölgelerinde ABD askerlerinin varlığını ve teröristlere destek sağladığını biliyor ise, yahu ne diye “askerinizi çekin, vuracağız!” uyarısı yapmaktaydı!? Hem PKK’yı ve arka çıkanları birlikte vurması gerekirken, Amerika’ya bu iyilik ne anlam taşırdı? Bu nasıl Başkomutanlık tavrıydı ki, PKK’ya ve diğer düşmanlarına “şuraları vuracağız, zarar görmeyin diye boşaltın…” haberini ulaştırmaktaydı. Ve Doğu Perinçek bile bu kahramanca ve stratejik yaklaşımı alkışlamaktaydı!

Bu patavatsız çıkışları duyan PKK’lılar, o kamplarını boşaltıp kaçmazlar mıydı? Bizim jetlerimiz de boş alanları boşuna bombalayıp durmuş olmazlar mıydı? Fetullah Gülenci bir öğretmenle telefonla konuştukları veya Asya Bank’a para yolladığı için nice insanlar hapislere tıkılırken, PKK’nın siyasi şebekesi olduğu açık olan, teröristleri Meclis’te savunan, eşkıya cenazelerine katılıp güvenlik güçlerimize saldıran BDP’yi halâ kapatamayan bir iktidarın bu kurusıkı çıkışları PKK kuduzlarını hizaya mı sokacaktı?

Topraklarımız terörist kaynamaktaydı!

“PKK, FETÖ, DHKP-C bir yana, Suriye’ye gidip IŞİD saflarında çatışan 1500 beyni ve bedeni kiralık Türk’ten 900’ünün geri döndüğü konuşulmaktaydı. Bütün bu sapık ve satılık katiller sürüsü aramızda dolaşmaktaydı. Bunlar arasında Araplar, Çeçenler ve Özbekler de vardı. Kısaca Türkiye teröristlerin merkez üssü yapılmıştı. Hatırlayınız Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında 283 IŞİD militanının yakalandığı vurgulanmıştı. 96’sı Türk, 187’si yabancıymış. Yani yabancı militan sayısı daha fazlaydı. İstanbul polisi büyük iş başarmış, 29 Ekim Bayramı’nı kana bulamak isteyen iki IŞİD militanını yakalamakla kalmamış, onlarla bağlantılı hücreyi çökertip büyük bir faciadan kurtarmıştı.” saptama ve yorumları haksız mıydı?

Şu mantıksızlığa bakın… Önce Amerika’nın Arap Baharı kışkırtmasına kapılıp, bir hafta önce kardeşim diye sarılıp ailecek kahvaltı yaptığımız Esad’ı satarak Suriye’de yüzbinlerin katline ve milyonların mecburi göçüne sebep oluyoruz… Yaklaşık 4 milyon mülteciyi, içlerindeki gizli militanlarla birlikte yurdumuza sokuyoruz. Ama hepsinin ardından, tutup Suriye sınırımıza duvar çekiyoruz… Yani açık sınır politikasından devasa duvar politikasına geçiyoruz, ama bir hayli geç kaldığımızı bile anlamıyoruz… Zira ülkemizdeki birçok illerin ve bazı ilçelerin maalesef Türkiye olmaktan çıktığını görüyoruz.

Ne kadar yabancı uyruklu IŞİD militanımız vardı? Sayısını ve şeytani planlarını bilmiyoruz. Geçen ayki operasyonda IŞİD militanı suçlamasıyla gözaltına alınan 283 kişiden 187’sinin yabancı olmasını bile halâ çok ciddi bir tehdit saymıyorsak, bu kafalar ve bu iktidarla artık yol alamayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

Amerika, Türkiye’yi açık açık tehdit etmeye başlamıştı!

NATO Askeri Komitesi Başkanı Petr Pavel, Türkiye’nin S-400 alma kararı hakkında “Bu kararı almakta bağımsızlar, ama söz konusu adımın gerekli sonuçlarını hesaba katmalılar” ifadesini kullanmıştı. Yahudi asıllı Petr Pavel Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 savunma sistemiyle ilgili değerlendirmeler yapmıştı. Askeri kaynaklı haberleriyle bilinen Jane’s Defence Weekly haber sitesinin aktardığına göre NATO Askeri Komitesi Başkanı Pavel, Türkiye’nin NATO savunma sistemine entegre edilmeyen söz konusu alımının ‘sonuçları’ olacağını hatırlatıp gizli tehditler savurmaktan sakınmamıştı. Çek Yahudisi General Petr Pavel, konuyla ilgili açıklamasında, “Egemenlik ilkeleri elbette savunma ekipmanlarının alımında da geçerli. Ama ülkeler her ne kadar karar vermede bağımsız olsalar da aldıkları kararın sonuçlarına da katlanmak konusunda da bağımsızlar.” diyecek kadar küstahlaşmıştı.

ABD Savunma Komisyonu’nun en kıdemli Demokrat senatörü Yahudi asıllı Ben Cardin ise konuşmasında, Türkiye’nin başta terörle mücadele olmak üzere ABD’nin kritik önemde bir ortağı ve NATO müttefiki olduğunu hatırlatmıştı. İran’a karşı koyma, NATO’yu güçlü kılma, Rusya’nın Avrupa’daki gelişmesine engel olma, ekonomik ortaklık gibi konulara atıfta bulunan Cardin, “Türkiye’nin bize karşı değil bizimle birlikte çalışmasına ihtiyacımız var” ifadesini kullanmıştı. Ancak, son zamanlarda Türkiye’de “çok rahatsız edici” gelişmelerin olduğunu kaydeden Cardin, “Başarısız darbe girişiminden bu yana Türkiye’deki yönetimin çok rahatsız edici adımlar attığını gördük” diyerek, kendince OHAL altında “Türk liderlerin baskıcı uygulamaları ve insan hakları ihlallerini” sıralamıştı.

“Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra özel mülklere el koyulması, devlet memurlarının görevden alınması, gözaltıların yoğunlaşması” gibi gelişmelere değinen Yahudi Cardin, açıkça FETÖ’yü aklamaya çalışmıştı. Cardin; Türkiye’nin Rusya S-400 satın alma planına tepki göstererek, bunun da bir diğer “rahatsız edici” gelişme olduğunu söyledi. Demokrat senatör, “Eğer bu satış ilerlerse, öyle görünüyor ki bu, Rusya-İran-Kuzey Kore yaptırımları yasasının 231’inci maddesinin olası ihlalini oluşturur” uyarısında bulunmuşlardı.

Şimdi koyu Erdoğancı kesilen Soner Yalçın bile “D-8 lafını ağzına alma” diye AKP Genel Başkanı’nı uyarmaktaydı.

Hatırlayacaksınız Türkiye, D-8 adlı uluslararası toplantıya ev sahipliği yapmış ve Sn. Erdoğan samimiyet ve ciddiyetten uzak bir tavırla D-8 toplantısında AB ve ABD’ye şantaj kokan bazı havalar atmıştı. İşte Soner Yalçın Erdoğan’ı şöyle uyarmıştı:

Tarih: 28 Haziran 1996. Necmettin Erbakan Başbakan oldu.

Tarih: 10-20 Ağustos 1996. Başbakan Erbakan ilk yurt dışı gezisini İran’a yaptı. Devamında ikişer gün Pakistan, Singapur, Malezya ve Endonezya’da kalıp döndü.

Tarih: 2-8 Ekim 1996. Başbakan Erbakan bu kez yine ikişer günlük Mısır, Libya, Nijerya gezisine çıktı. Bu geziler Türkiye’deki siyasi tansiyonu hayli yükseltti! Keza: ABD, Erbakan’ı uyardı: “Kesinlikle İran’a gitme.” “Sakın doğal gaz anlaşması imzalama.”

Ama Erbakan geri adım atmadı… (ABD’den) Yanıt gecikmedi: ABD, 2 bin peşmerge ile ordu kurduğunu açıkladı. (Erbakan, Kuzey Irak konusunda Saddam ile görüşeceğini ve Hafız Esat’ı Türkiye’ye davet edeceğini söyledi.)

Bu süreçte… PKK terörü arttı. Canlı bombalar patlatıldı. HADEP kongresinde Türk bayrağı indirildi. Mehmet Ağar Libya gezisini protesto edip İçişleri Bakanlığı’ndan istifa ile ayrıldı. Bu gezi nedeniyle Erbakan hakkında gensoru verildi. Hakkında Yargıtay’a suç duyurusunda bulunuldu. Susurluk skandalı patladı. Yetmez, Aczmendi Tarikatı şeyhi Müslüm Gündüz, Fadime Şahin ile basıldı. Ankara Sincan’da Filistin’e destek için düzenlenen Kudüs Gecesi’ne İran büyükelçisinin katılması sert tepkilere yol açtı. Sincan’da tanklar yürüdü. Türkiye ve İran karşılıklı büyükelçilerini çekti. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir, İran’ın terörist devlet muamelesi görmesi gerektiğini açıkladı.

Mitinglerde “Türkiye İran Olmayacak” sloganı daha gür atılmaya başladı. Dolar 100 lirayı aştı. Ve: (sonunda) 28 Şubat 1997’de “post-modern darbe” yapıldı! Erbakan’ın partisi RP hakkında Anayasa Mahkemesi’nde dava açıldı. Ve beklenen oldu: Erbakan, 18 Haziran’da istifa etmek zorunda bırakıldı. Aslında daha önce Başbakanlıktan ayrılacaktı. Fakat: Üç gün önce gerçekleştirdiği “doğumu” bekledi (ve başardı). Neydi bu? Başbakan Erbakan… Gerek 10-20 Ağustos 1996 ve gerekse 2-8 Ekim 1996 yurt dışı gezilerinde -Batı’nın (sadece dört göz) “four eyes only” dediği- başbaşa görüşmelerde yedi muhatabına aynen şunu anlatmıştı:

“Batı, Sovyetlerin çöküşünü yanlış değerlendirmektedir veDevamını okumak için tıklayınız.

 


[1] Bak: Aydınlık, 05.11.2017, Erdoğan ABD’nin Hedefi

    Güncel makalelerimizden istifade etmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak bize gönderiniz.