Türkiye Çok Yönlü Kuşatılırken AKP İKTİDARININ RANT TELAŞI!

596
Paylaş:

21 Mayıs 2019

ABD Başkanı Trump, Venezuela’daki darbe girişimine ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapmış ve “Venezuela’daki durumu, çok yakından takip ediyorum. ABD, Venezuela halkına ve onların özgürlüğüne destek veriyor” ifadesini kullanmıştı.

Darbe girişimini ABD tezgâhlamıştı!

Venezuela’da, 23 Ocak’ta kendini Devlet Başkanı ilan eden Meclis Başkanı, ABD kuklası Juan Guaido, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında, etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların gezdiği anlaşılmaktaydı. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir” uyarısında bulunmuşlardı.

Venezuela Devlet Başkanı MaduroABD, gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumdadır!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun, ülkesine ABD ve bölgedeki ülkelerce yöneltilen askeri tehditlere ilişkin, “Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda.” değerlendirmesi haklıydı. Maduro, başkent Caracas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara ilişkin açıklamalar yapmıştı. ABD ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, şunları aktarmıştı:“Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

Maduro, Venezuela’nın içinden geçtiği süreçte; “Demokrasi, halkın özgürlüğü, egemenlik, toprak bütünlüğü ve barışın tehdit altında olduğunu” vurgulamıştı. Kendini geçici Devlet Başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve etrafındaki muhalifleri eleştiren Maduro, “Anayasanın hiçbir yerinde yazmayan paralel ve sanal bir hükümet, kendini demokrasinin üzerine koyuyor” diyerek halka, meşru iktidara destek ve güven çağrısı yapmıştı. Ve sonunda ABD ve kuklası Juan Guaido başarılı olamamışlardı.

Darbe çığırtkanı Haçlı Batı!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela ordusunun yüksek rütbelilerine seslenerek, kendini Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Guaido ve taraftarlarını desteklemeleri çağrısı yapmıştı. Yedi Avrupa ülkesi de orduyu darbe yapmaya kışkırtmıştı! Maduro ise erken seçime gideceklerini açıklamıştı.

Yahudi Bolton, Venezuela ordusundaki yüksek rütbeli komutanlara çağrıda bulundu ve“Venezuela ordusunun yüksek rütbeli komutanları, şimdi Venezuela halkının yanında yer alma zamanıdır. Venezuela için anayasayı ve demokrasiyi korumak(!) sizlerin sorumluluğu ve hakkıdır” ifadelerini kullanmıştı. Bolton, Guaido’yu Devlet Başkanı olarak kabul ettiğini açıklayan Venezuela Hava Kuvvetlerinde görevli General Francisco Esteban’a atıf yaparak,“ABD, Venezuela ordu mensuplarına General Yanez’i takip etmeleri ve demokrasiyi savunan barışçıl protestocuları korumaları çağrısında bulunuyor” ifadelerini kullanmıştı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de yaptığı bir açıklamada, “Maduro rejimine son verme zamanı geldi” diyerek askeri kışkırtmıştı.

Haçlı Avrupa’dan, orduya müdahale çağrısı!

Devamı için tıklayınız.

    Güncel makalelerimizden istifade etmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak bize gönderiniz.

    Bu makaleyi sesli olarak da dinleyebilirsiniz.