Korkut Özal’ın Erbakan’a Karşı Liste Çıkardığı, R. Tayyip Erdoğan’ın da destek çıktığı: 1978 MSP KONGRESİNDE AHMET AKGÜL ÜSTADIMIZIN TARİHİ HİZMETLERİ

178
Paylaş:

16 Kasım 2021

25 Ekim 2021 tarihli Milli Gazete’de değerli Siyami Akyel, çok önemli ve anlamlı ve bu günleri daha doğru yorumlamamıza yardımcı bir konuyu gündeme taşımışlardı.

MSP’nin 1978 kongresinde yaşananlar

“Milli Görüş Hareketi, lideri Necmettin Erbakan’ın 1969 yılında Konya’dan bağımsız milletvekili seçilerek siyasete girmesi ve 26 Ocak 1970 tarihinde Milli Nizam Partisi’ni kurmasıyla Türkiye’de inançlı kesimin (ve her yönüyle Milli ve Adil bir Düzenin) temsilciliğini üstlenmiştir. Erbakan, mevcut sistem içinde siyaset yapmak yerine, sisteme dini-sosyo-ekonomik olarak da alternatif bir görüş sunmuştur. Buna rağmen hareketin kurduğu partiler kapatılmış, liderine siyaset yasağı getirilmiş, partileri içeriden defalarca bölme girişimine muhatap olmuş, bazen (bu) bölme hareketleri başarıya (da) ulaşmıştır. Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri kapatılmış, lideri Necmettin Erbakan’a defalarca siyaset yasağı getirilmiştir. Milli Görüş Hareketi, Nurcuların muhalefeti, Korkut Özal’ın muhalefeti, Yenilikçilerin ayrışmasıyla AKP’nin kurulması ve Numan Kurtulmuş’un muhalefetiyle defalarca bölme girişimi yaşamıştır. Bu bölme girişimlerinden birisi MSP’nin 4. Olağan Kongresi’nde Korkut Özal’ın muhalefetidir. Nurcuların MSP’nin 2. Olağan Kongresi’nde yaptıkları muhalefetten sonra 15 Ekim 1978 tarihinde yapılan 4. Olağan Kongresi’nde Korkut Özal, Necmettin Erbakan’a muhalefet etmiş, tabanda aradığı desteği bulamayarak Erbakan’a karşı Genel Başkanlığa aday olamamıştır; ancak yönetim kurulu için alternatif liste çıkartmıştır. Erbakan’ın tek Genel Başkan adayı olarak katıldığı kongrede sert tartışmalar yaşanmıştır. Muhalif listede olan Korkut Özal, Kadir Mısıroğlu ve Mustafa Yazgan, Erbakan Hoca’nın listesini delerek yönetime girmiştir.

Devamı için tıklayınız.

    Güncel makalelerimizden istifade etmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak bize gönderiniz.