BİR RÜYA ÂLEMİNDE, ERBAKAN HOCAMIZIN FATİHA TEFSİRİ VE UYARILARI

386
Paylaş:

6 Ağustos 2020

FATMA BETÜL ERİŞKİN’İN RÜYASI / KONYA – 02.08.2020 (ÖĞLEDEN SONRA)

Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahirrahmanirrahim

Önce, Euzu Besmele ile başlayalım. Şeytanın insanlardan en uzak durması gereken zaman olan Kur’an okuma halinde bile -okumaya başlarken- Euzu çekmek tavsiye edilir. Sadece Besmele ile olmaz… Okumaya başlarken bile Euzu çekmek tavsiye edildiğine göre, diğer işlere başlarken bunu yapmanın daha gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Kötülüğe karşı bile iyilik yaparak insanlardan gelecek belayı defetmek, Euzu çekerek şeytandan gelecek vesvese ve kışkırtmayı kendilerinden uzaklaştırmak, Kur’an’ın mü’minlere önemli ve özellikli tavsiyeleri arasında yer alır.

Aslında Besmeledeki “be”yi anlayarak başlamak gerekir. Besmelenin başındaki “be” yemin harfidir. Rabbimizin, her surenin başında indirdiği bir yemindir. Allah kullarına: “Ey kullarım, bu surede sizin için vaat ettiğim şeylerin hak ve hayır olduğunu bilin, bu surede lütuf, iyilik ve vaatlerimden vaat ettiğim her şeyi size vereceğim…” şeklinde yemin etmektedir.

Besmele, Allah’ın Zat ve Sıfatlarına delâlet ettiği için, şeriatın tamamını kapsayan bir suredir. Çünkü “Allah” ismi O’nun Zatına, “Rahman” ve “Rahim” ismi ise O’nun sıfatlarına delâlet etmektedir.

Devamı için tıklayınız.

    Güncel makalelerimizden istifade etmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak bize gönderiniz.