TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEN KUŞATILMASI VE SİYASİLERİN KOF ÇIKIŞLARI

807
Paylaş:

Sınırımızdaki işgalci askerlerin sayısı teröristleri üçe katlamıştı!

Suriye’nin Türkiye sınırına konuşlandırılan işgalci Amerikan askerlerinin ve zırhlı araçlarının yeni görüntüleri yayınlanmıştı. Terör örgütü PYD denetimindeki Telabyad’da bulunan yabancı ülke askerlerinin sayısı, YPG’lilerin üç katına çıkmıştı. Türklere ait yerler ABD’li ve İngiliz askerlerin karargâhına çevrilmiş durumdaydı. Telabyad’da YPG’lilere talimat veren ve PKK’lı üst düzey yöneticiler olduğu tahmin edilen maskeli 15 kişilik grup dikkatlerden kaçmamıştı!Bölgeye yüzlerce Amerikan askeri konuşlandırılmıştı. İşgal askerleri, Irak sınırındaki El Malikiye ile Ayn el Arab arasındaki bölgeye yayılmış durumdaydı. Amerikan bayraklı zırhlı araçlar ve Amerikan askerleri bazı yerlerde YPG ile nöbet tutarken kameralara yakalanmıştı. ABD’nin bu adımının, Türkiye’nin YPG’ye yönelik operasyonunun ardından gelmesi kafaları iyice karıştırmıştı.

300 YPG’li teröristi 900 yabancı korumaktaydı!

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nin karşısında, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD denetimindeki Telabyad’da bulunan yabancı ülke askerlerinin sayısı, YPG’lilerin üç katına çıkmıştı.ABD, İngiltere, Fransa ve Alman askerlerin bulunduğu Telabyad’da, geçmişte Ürdün ve Suudi Arabistan ordusunda görev yapan paralı askerler de PYD’nin silahlı kanadı YPG’lilerin saflarında keskin nişancı olarak yer almışlardı. İşgalci asker sayısının arttığı Telabyad’da, tank ve ağır silahların yanı sıra Tomahawk füzesi de bulunmaktaydı. Telabyad’da YPG’nin 4 tankı, 24 çoklu roketatarı, 23 üzerinde doçka bulunan kamyoneti vardı ve bu sayı sürekli artmaktaydı. Çok sayıda hafif ve ağır silah, patlayıcı ve mühimmatın bulunduğu Telabyad’da YPG’liler, Türkiye tarafından düşürülebileceği endişesi ile kullanamadığı 2 de İnsansız Hava Aracına sahip bulunmaktaydı. Telabyad’daki silah envanterinde ABD’nin hediye ettiği 2 Tomahawk füzesi de konuşlandırılmıştı.

ABD ve İngiltere işgal ortaklığı!

Türkiye’nin, YPG’nin ele geçirerek Telabyad’da olduğu gibi demografik yapısını değiştirmeye çalıştığı Suriye’nin Münbiç bölgesini de terör unsurlarından temizleyeceği görüşü ağırlık kazanmıştı. Bunun üzerine YPG, taktik değiştirerek Münbiç’in kendilerinin değil Suriye’deki çeşitli grupların bir araya gelerek kurduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin denetiminde olduğu yalanını yaymaktaydı. Omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri kılıfına bürünen YPG, uluslararası güçlerin desteği ile yapılacak Rakka operasyonuna destek vermek istediğini açıklamıştı. YPG’nin bu çağrısına başta ABD ile İngilizler destek çıkmış ve Türkiye’nin hamlesine karşın Münbiç’e birliklerini sevk ederek teröristlerin önünde set oluşturmuşlardı. Bulduğu bu desteğin ardından 2016 Eylül ayında YPG denetimindeki Telabyad’ın çeşitli noktalarına bir anlamda kalkan olması amacıyla Türkiye’den de görülecek şekilde ABD ve İngiltere bayrakları asılmıştı. Aradan geçen süre içerisinde silah ve mühimmat desteği sağlanan YPG denetimindeki bölgelere, ABD askerlerinin kullanımı için zırhlı araçlar da yığılmıştı.

Her yerde ABD bayrakları

Son zamanlarda üzerinde ülkelerine ait bayrakların bulunduğu araçlarla kentte dolaşan ABD’li askerlerin sıkça görüldüğü Telabyad’da, Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından değişik ülkelerden askerler yığılmıştı. Telabyad’da son verilere göre 300 kadar silahlı YPG’li bulunurken, ABD ve İngiltere’nin 550, Fransa’nın 100, Almanya’nın 100 askeri vardı. Bunların yanı sıra değişik ülkelerin ordularından ayrılan bazıları gönüllü, ancak çoğunluğu paralı olarak Telabyad’da YPG saflarında yer alan militanlar da bulunmaktaydı.Sayılarının 150 civarında olduğu tahmin edilen paralı yabancı askerlerin Telabyad’da genellikle kum torbaları ile siper oluşturulmuş Türkiye’yi gören yüksek binalarda keskin nişancı olarak görevlendirildikleri anlaşılmıştı.

Türk fabrikası, ABD askerlerine karargâh yapılmıştı!

Telabyad ilçe merkezinde sık sık üzerinde bayrakları bulunan araçları ile tur atarken görülen ABD askerleri, Suriye iç savaşı öncesi Türkler tarafından işletilen bir çimento fabrikasını karargâh binası olarak kullanmaktaydı. Aynı bölgeye yakın noktada bulunan eski bir kiremit fabrikasının ise YPG’liler tarafından İngiliz askerlerine karargâh olarak tahsis edildiği ortaya çıkmıştı. Türkiye sınırının yanı başındaki Suriye topraklarında bulunan yabancı ülke askerlerinin 3 ayrı ekip oluşturarak Telabyad ilçe merkezinin yanı sıra güneydeki Ayn İsa ve doğudaki Ayn El Arus beldelerinde YPG’lilerle birlikte hareket ettikleri konuşulmaktaydı.

15 Gizemli terörist İsrail ajanıydı!

İstihbarat birimlerinin ulaştığı bilgiler arasında Telabyad’da YPG’lilere talimat veren ancak yüzlerini kimsenin görmediği 15 kişilik grup İsrail ajanı çıkmıştı. Telabyad’da uzun süredir bulunan 15 kişilik grup, gece gündüz yüzlerinde kar maskesi ile dolaşmaktaydı. YPG’lilere talimat veren ve kimsenin yüzünü görmediği, Telabyad’daki eski cezaevi binasını karargâh olarak kullanan grup, yüksek güvenlikle korunmaktaydı. İstihbarat birimleri yüzünü kimsenin görmediği bu kişilerin, Türkiye’de ‘aranan teröristler’ listesinde başlarına para ödülü konularak çeşitli kategorilerde aranan terör örgütü PKK üyeleri olabileceğine de dikkat çekiyorlardı. Bütün bunlara rağmen, TSK’nın başarılı Sincar ve Karaçok operasyonları nedeniyle Amerikalılar: “Türkiye askerlerimizin hayatını riske attı!”diyorlardı. PKK, PYD ve YPG gibi örgütlere karşı yapılan operasyonlar sırasında Amerikan askerleri riske atılmışmış… Peki iyi hoş da Amerikan askerlerinin Türkiye’nin düşmanlarının yanında ne işi varmış? Amerikalılar önce bu sorunun cevabını vermek durumundaydı. Eğer; “Onlar bizim dostlarımız, müttefiklerimiz, iş ortaklarımız” diyorlarsa o zaman biz de onlara: “Gülü seven dikenine katlanır!” atasözümüzü hatırlatırız.

Yahu yıllardır Amerikalılarla bir türlü anlaşamadığımız bir gerçek vardı. Biz; PYD ve YPG gibi yapılanmaları terör örgütü PKK’nın uzantıları olarak görüyor ve Amerikalıların da öyle görmelerini umut ediyoruz. Ama lâfzen PKK’yı terör örgütü olarak ilan etseler de PYD ve YPG gibi yapılanmaları “DEAŞ’e karşı Amerika ile birlikte mücadele eden” unsurlar olarak görüyor ve onlara asla toz kondurmuyorlar.

Onlara her türlü askeri desteği veriyor… Her türlü …

Devamını okumak için tıklayınız.


[1] zekiceyhan@milligazete.com.tr

[2] 1 Mayıs 2017 – Milli Gazete – Bir Sabah Ansızın:

[3] Bak: 20 Mayıs 2017 – Milli Gazete – Kapıda beklemek

    Güncel makalelerimizden istifade etmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak bize gönderiniz.